Ahşap Deck

Temel olarak deck dört çeşide ayrılır.

  1. Teak , iroko , cumaru , merbau, ovenkol, ipe , tali gibi Batı Afrikanın tropikal doğal ormanlarında ve güney Asya tropikal ormanlarında yetişen dogal dayanıklı ağaç türlerinden imal edilir. Uygulamadan sonra bu ağaç türlerine grileşme ve renk değişimlerine daha da dayanıklı hale gelmesi için teak yağı ( teak oil ) yada deck stain uyğulanmalıdır.
  2. Emprenye edilmiş deck agaç türlerinden imal edilir.lareks ve çam iki temel ağaç türü dür.Kahverengi yada yeşil emprenye yapılabilir. Böçek tasallutu , mantarlaşma ve çürümeye karşı son derece dayanımlı hale gelirler.
  3. Agaç malzemenin Thermowood ( ısıl işlem yapılmış ağaç malzeme )edilmesinden imal edilir. Thermo edilen genel ağaç türleri , iroko , çam , sarı çam , ladin ,meşe ve dişbudak tır.
  4. Belli oranlarda ağaç malzeme ve plastik karışımı olan Kompozit deck tir. Kompozit plastik wpc yarı ağaç lifleri ile oluşturulan bir üründür.

İşte kompozit deck yarı mamül ahşap tır..diger deck türleri doğal ağaç malzelemelerin fiziksel korumalar ile emprenye etmek , thermowood ( ısıl işlem ) ile veya sadece koruyucu sürülerek dış mekenda nem, rutubet ve suya karşı ahşap malzemenin kullanılmasına imkan sağlanmıştır..